Kukurydza jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie w początkowym okresie rozwoju. Powolne kiełkowanie i uprawa w szerokich rzędach sprzyjają szybkiemu wzrostowi chwastów. Ze względu na wysoką wrażliwość kukurydzy na herbicydy, ich zastosowanie jest ograniczone. Dlatego w kontroli występowania chwastów w kukurydzy ważną rolę odgrywa planowanie przedsezonowe, które umożliwia ograniczenie presji ze strony chwastów.
Stanowisko do uprawy kukurydzy
Kukurydzy nie zaleca się uprawiać w monokulturze. Ciągła uprawa jednego gatunku na danym stanowisku nie tylko prowadzi do zubożenia gleby, ale także zwiększa ryzyko zachwaszczenia. Promuje to rozwój określonych gatunków, które stanowią znaczne zagrożenie dla upraw. Ponadto, uprawa w monokulturze stwarza idealne warunki do kiełkowania nasion chwastów znajdujących się w glebie.
Kukurydza najlepiej plonuje na stanowiskach po zbożach lub roślinach motylkowych. Uprawy tych gatunków nie tylko wzbogacają glebę, ale również nie sprzyjają rozwojowi chwastów.
Ocena pola
Przegląd historii pola ma na celu ocenę skali występowania chwastów w uprawach na danym terenie. Umożliwia również ewaluację skuteczności metod kontroli. Dzięki temu możliwe jest także rozpoznanie gatunków chwastów, które występują na danym obszarze, a także gęstości ich występowania. Dogłębna ocena ułatwia także wybór herbicydów odpowiednich do zwalczania zachwaszczenia i planowania zabiegów z ich użyciem.
Przygotowanie gleby
Prawidłowo wykonana uprawa roli jest ważnym elementem integrowanej ochrony kukurydzy ograniczającym zagrożenie ze strony chwastów. Sprzyja także utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i napowietrzenia gleby, niezbędnych do szybkiego kiełkowania nasion kukurydzy. Po zbiorze przedplonu wykonuje się podorywkę, która niszczy chwasty i pobudza kolejne nasiona do kiełkowania. Następnie przeprowadza się kilkukrotne bronowanie podorywki, które niszczy wschodzące rośliny i zatrzymuje wodę w glebie. Jesienią należy wykonać orkę przedzimową na głębokość 25–30 cm i pozostawić w ostrej skibie. Pewna część nasion chwastów zostaje przemieszczona w głąb ziemi, pozostałe zaś kiełkują i gniją. Wiosną, przed siewem dobrze jest przeprowadzić bronowanie, które zniszczy chwasty. Jednocześnie napowietrzy glebę i przyczyni się do jej równomiernego nagrzewania, przyspieszając wschody.
Prawidłowe umiejscowienie kukurydzy w płodozmianie zapewnia ograniczenie zachwaszczenia oraz minimalizuje zużycie nawozów. Planowanie przedsezonowe umożliwia ocenę pola pod kątem ilości i składu gatunkowego chwastów. Dzięki ocenie składu gatunkowego roślin możliwy jest dobór zabiegów herbicydowych w trakcie wegetacji. Z kolei odpowiednie przygotowanie gleby zapewni nasionom optymalne warunki do szybkich wschodów, jednocześnie eliminując niepożądane rośliny.
- Zewnętrzny materiał partnerski