Wybierz najlepszy program do wypełniania PIT przez Internet

Między 15 lutym a 2 maja wszyscy podatnicy mają czas na rozliczenie się ze skarbówką. Mimo tego, że powtarzamy te czynność co rok, nadal temat podatków wydaje się delikatnie mówiąc niejasny, a sami podatnicy boją się wypełniać deklaracje podatkowe samodzielnie. Na szczęście, z czasem zaczęły pojawiać się różnego rodzaju ułatwienia, takie jak program do PIT, który prowadzi użytkownika po procesie uzupełniania deklaracji podatkowej. Jak uzupełnić swoją e-deklaracje? Czy jest to bezpieczne? Co się stanie, jeśli dokument nie będzie wysłany o czasie? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

 

E-deklaracje podatkowe i program do PIT

Od 2019 roku mamy możliwość korzystania z usługi, która rozliczy PIT przez Internet. Wbrew panującym obawom o tym, że nie jest to bezpieczne lub o tym, że przecież można się pomylić, program do PIT jest realnym ułatwieniem. Po pierwsze, samo Ministerstwo Finansów zapewnia o bezpieczeństwie tego rozwiązania oraz o ochronie danych. Po drugie, bardzo ciężko jest się pomylić podczas uzupełniania e-deklaracji, ponieważ wydaje się ona prowadzić użytkownika ,,za rękę''. Jedyne dane, które będziesz musiał podać to: Twoje imię (pierwsze) i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL (jeśli rozliczasz się jako osoba fizyczna), identyfikator podatkowy NIP (jeśli rozliczasz się jako osoba prowadząca działalność gospodarczą) oraz kwota przychodów, która widnieje na Twoim ostatnim zeznaniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, wpisz ,,0''). Pamiętaj o dokładnym wpisaniu i sprawdzeniu numeru PESEL. 

Termin złożenia deklaracji podatkowej

Zwykle termin złożenia dokumentu deklaracji podatkowej sięga końca kwietnia. W tym roku jednak dzień 30 kwietnia wypada w sobotę, zatem termin rozliczenia się z fiskusem został przesunięty na korzyść podatników do 2 maja. Dlaczego należy ściśle przestrzegać tej daty? Pierwszym, co może przyjść na myśl są ogromne kary. Są to między innymi kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych i kara ograniczenia wolności. W najgorszych i najbardziej skrajnych przypadkach mogą zostać przydzielone obie z nich. Inaczej sprawa się ma jeśli zalogowałeś się wcześniej do usługi rozliczającej PIT ale z jakiegoś powodu nie wysłałeś dokumentu. W takiej sytuacji, deklaracja podatkowa zostanie wysłana mimo braku Twojej inicjatywy. Twój PIT zostanie uzupełniony automatycznie na podstawie zebranych o Tobie danych przez administrację. Jednak w tym wariancie nie możesz liczyć na jakiekolwiek ulgi podatkowe ani odliczenie kwoty od podatku. Nie możesz również przeznaczyć swojego 1% dla wybranej organizacji dobroczynnej. 

FAQs- pytania i odpowiedzi

Czy rozliczanie się online jest bezpieczne?

Ministerstwo Finansów zapewnia o tym, że korzystanie z usługi do rozliczania deklaracji podatkowej jest zupełnie bezpieczne a Twoje dane są ściśle chronione. 

Czy mogę samodzielnie wprowadzić ulgi podatkowe?

Jak najbardziej. Jest wiele rodzajów ulg podatkowych i kwot, które możesz odpisać od podatku. Pamiętaj jednak o tym, aby dostarczyć do tego odpowiednie dowody.