Ciekawostki na temat najgłębszych oceanów świata, których prawdopodobnie nie znałeśMożna by pomyśleć, że ludzie zbadali już każdy zakątek naszej planety, ale prawda jest taka, że nadal istnieją części Ziemi, o których prawie nic nie wiemy. W rzeczywistości ponad dwie trzecie powierzchni świata pokrywa woda. Z tej wody 96% to woda słona, a tylko 3% to woda słodka znajdująca się w jeziorach i rzekach. Mimo to, oceany wciąż stanowią ogromny obszar do zbadania - nawet jeśli weźmiemy pod uwagę ich głębokość. Chociaż powierzchnia oceanów może wydawać się nieograniczonym miejscem, które dokładnie zbadaliśmy, naukowcy szacują, że w ziemskich oceanach żyje około 10^21^ mikroorganizmów - co oznacza, że nawet nie zarysowali powierzchni, jeśli chodzi o odkrycie wszystkiego, co zawierają! Oto kilka faktów na temat najgłębszych oceanów świata, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś...

W najgłębszych częściach oceanu nie ma światła.

Światło musi przebyć całą drogę do dna oceanu, a jak zapewne wiesz, woda jest niesamowicie dobrym przewodnikiem ciepła. W najgłębszych częściach oceanu temperatura, zasolenie i ciśnienie są tak ekstremalne, że woda jest właściwie czarna. Żadne światło nie może się tam przedostać. Dlatego naukowcy muszą używać fal dźwiękowych do badania tych obszarów. Dźwięk bardzo dobrze przemieszcza się w wodzie, a ponadto jest znacznie tańszy niż wysyłanie kamery na dno oceanu. Jeśli zastanawiasz się, skąd w ogóle wiemy, jak wygląda dno oceanu, to dlatego, że wysłaliśmy tam ludzi na specjalne misje eksploracyjne. W rzeczywistości, pierwszy raz człowiek postawił stopę na dnie oceanu w 1930 roku, kiedy to oficer Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej William Beebe zszedł na głębokość 2,466 stóp (750 metrów).

Jedna z najgłębszych części oceanu nazywa się Rowem Mariańskim

Najgłębsza część oceanu nazywa się Rowem Mariańskim. Znajduje się on w zachodniej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Japonią a Australią i jest właściwie częścią łańcucha bardzo głębokich depresji, które biegną aż od Ameryki Południowej do Oceanu Atlantyckiego. Ta część oceanu jest bardzo tajemnicza, a naukowcy szacują, że jego prawdziwe dno jest ukrywane przez jedne z najgrubszych wód występujących gdziekolwiek w oceanach. Rów Mariański był badany tylko kilka razy, a nawet wtedy przy użyciu bardzo prymitywnego sprzętu. W 1960 roku, dwaj amerykańscy naukowcy Jacques Piccard i Don Walsh byli pierwszymi ludźmi, którzy zanurkowali w łodzi podwodnej na dno Rowu Mariańskiego. # # Rowy oceaniczne są niesamowicie niebezpiecznymi miejscami. Jak widać z powyższych faktów, Rów Mariański jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Panują w nim bardzo ekstremalne temperatury, w tym najwyższa na świecie zmierzona temperatura oceanu wynosząca nieco ponad 99 stopni Fahrenheita (37 stopni Celsjusza). Ciśnienie wody jest tak wysokie, że zmiażdżyłoby człowieka na śmierć w ciągu kilku minut. Najgłębsza część rowu znajduje się około 6,83 mil (11 kilometrów) pod powierzchnią wody. Części oceanu, które mają najwyższe ciśnienie wody, nazywane są ciśnieniem hydrostatycznym i miażdżą wszystko, co się do nich zbliża. Ciśnienie wody w rowach oceanicznych jest rzeczywiście tak ekstremalne, że może powodować trzęsienia ziemi. W rzeczywistości, Rów Mariański jest źródłem wielu trzęsień ziemi.