Rozwijaj w sobie kreatywność, dzięki tym prostym wskazówkomKreatywność nie jest czymś, z czym się rodzisz. Jest to coś, co możesz kultywować, postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami. Myśl nieszablonowo: Poszukaj inspiracji: Bądź otwarty: Podejmij ryzyko: Bądź uważny! Kreatywność jest umiejętnością, którą można rozwijać z czasem, i ważne jest, aby znaleźć metody, które działają dla Ciebie. Dzięki tym artykułom poznasz różne opcje poprawy kreatywności - niezależnie od tego, czy szukasz sposobów na zwiększenie kreatywności.

Znajdź typ muzyki, który cię inspiruje

Istnieje wiele różnych rodzajów muzyki, które mogą pomóc Ci poczuć się bardziej kreatywnym. Niektóre rodzaje muzyki mogą być lepsze w pewnych sytuacjach, podczas gdy inne mogą pomóc Ci poczuć się w określony sposób. Możesz spróbować różnych rodzajów muzyki i zobaczyć, co działa najlepiej dla ciebie, ale oto kilka pomysłów, abyś mógł zacząć: Jeśli musisz skupić się na kreatywnych lub analitycznych rodzajach pracy, pomocna może być muzyka klasyczna lub instrumentalna (np. solówki fortepianowe). W przypadku kreatywnych sesji burzy mózgów, dobrym pomysłem może być muzyka ambientowa. Jeśli musisz skupić się na pracy analitycznej i chcesz zablokować czynniki rozpraszające, możesz wybrać słuchanie słuchawek z redukcją szumów i wybraną muzyką na drugim końcu. Jeśli chcesz poczuć się bardziej zainspirowany, spróbuj słuchać muzyki o pozytywnym wydźwięku, z tekstami, z którymi się identyfikujesz i które lubisz.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia mogą poprawić Twój nastrój, pomóc Ci zmniejszyć stres i być bardziej kreatywnym. Ćwiczenia fizyczne pomagają również zwiększyć przepływ tlenu do mózgu, co może faktycznie pomóc w tworzeniu nowych połączeń neuronowych (co jest niezbędne dla kreatywności). Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, które mogą być przydatne do zwiększenia kreatywności, takich jak joga, medytacja i sporty, takie jak tenis, squash lub koszykówka. Wybierz jedną lub dwie formy ćwiczeń, które naprawdę lubisz robić, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz je kontynuować. Jeśli nie masz czasu, aby poświęcić się godzinnej lekcji sportu lub jogi, rozważ zrobienie kilku krótkich sesji w ciągu tygodnia. Niektóre badania sugerują, że nawet tylko 10 minut ćwiczeń dziennie może znacznie poprawić twój nastrój i kreatywność, więc nawet jeśli nie masz czasu na pełny trening, możesz rozważyć wykonanie kilku krótkich ćwiczeń w ciągu dnia.

Nie bój się współpracować z innymi

Jeśli czujesz, że uderzasz w kreatywną ścianę i potrzebujesz świeżego spojrzenia, lub jeśli po prostu chcesz uzyskać nowy pomysł lub inspirację, nie bój się współpracować z innymi. Znajdź kogoś, kto pracuje nad projektem, w którym mógłbyś pomóc, albo znajdź kogoś, kto ma pomysły lub inspiracje, które mógłbyś wykorzystać. Konieczność wyjaśnienia swojej sytuacji lub projektu może pomóc Ci w zorientowaniu się w problemach, z którymi się borykasz i dać Ci świeże spojrzenie na to, co robisz. Nawet jeśli nie uzyskamy pomocy w realizacji projektu, samo rozmawianie o nim z kimś innym może pomóc w otwarciu nowych drzwi w naszym umyśle, co może prowadzić do nowych pomysłów, rozwiązań i kreatywności. Współpraca może przybierać wiele form, czy to po prostu spotkanie z kimś w jego biurze na kawie, dołączenie do forum internetowego dla Twojej branży, czy też poproszenie o pomoc przyjaciela lub członka rodziny.