Podstawy Ethereum: Blockchain i przemysł kryptowalutowyPrzemysł kryptowalutowy w ciągu ostatnich kilku lat gwałtownie się rozwinął. Obecnie istnieje ponad 1300 znanych kryptowalut. Kapitalizacja rynkowa wszystkich tych cyfrowych monet wynosi obecnie ponad 200 miliardów dolarów, a nowe inwestycje nadal wlewają się do tej wschodzącej przestrzeni. Przy całej tej aktywności i uwadze mediów nie jest zaskakujące, że możesz zadać sobie pytanie: Czym dokładnie jest kryptowaluta i jak działa? Jeśli czytasz ten artykuł, są szanse, że chcesz dowiedzieć się więcej o świecie blockchain i cyfrowych tokenów zwanych "kryptowalutą". Czytaj dalej, aby odkryć, co oznaczają te terminy i inne wiadomości kryptowaluty, jak są powiązane i dlaczego mogą być warte twojego czasu jako inwestora lub potencjalnej opcji kariery.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która wykorzystuje kryptografię do zapewnienia bezpieczeństwa. Dzięki temu zabezpieczeniu kryptowaluta jest trudna do podrobienia. Cechą charakterystyczną krypto-waluty i prawdopodobnie jej najbardziej ujmującym urokiem jest jej organiczny charakter; nie jest ona emitowana ani kontrolowana przez żaden rząd lub organ centralny. Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, który został stworzony przez nieznaną osobę lub grupę osób pod nazwą "Satoshi Nakamoto" w 2009 roku. W 2010 roku obliczono pierwszy kurs wymiany Bitcoina, który pokazał, że jeden Bitcoin był wart 1$! Ethereum był następnym tokenem, który został opracowany na szczycie technologii blockchain, a następnie tysiące innych tokenów.

Kluczowa koncepcja kryptowaluty

Kluczową koncepcją jest to, że są one zdecentralizowane. Żadna pojedyncza instytucja (tj. rząd, bank) nie posiada władzy nad daną kryptowalutą. Zamiast tego, jej użytkownicy dzielą się odpowiedzialnością za utrzymanie systemu jako całości. Osiąga się to poprzez zapisywanie transakcji w księdze głównej, która jest dystrybuowana do wszystkich uczestników sieci. Za każdym razem, gdy pojawia się transakcja, jest ona zapisywana w księdze, a wszystkie księgi są synchronizowane i aktualizowane w całej sieci. Gdy transakcja zostanie zapisana w księdze, informacji nie można zmienić ani usunąć.

Ponadto, jeśli jesteś właścicielem klucza cyfrowego (więcej o tym w następnym rozdziale), masz prawo przenieść pieniądze związane z tym kluczem z jednego konta na drugie. Cała księga jest podzielona na mniejsze segmenty zwane blokami. Blok jest zapisem transakcji, które miały miejsce od czasu utworzenia ostatniego bloku. Po utworzeniu bloku jest on dodawany do łańcucha wszystkich transakcji, które miały miejsce.