Skuteczne CV: napisz je raz i dobrze!Kiedy szukasz pracy, twoje CV jest pierwszym wrażeniem, jakie robisz na potencjalnych pracodawcach. Stworzenie perswazyjnego CV może być wyzwaniem dla osób z niewielkim doświadczeniem, ale dzięki odpowiedniej strategii możesz zrobić świetne wrażenie. Perswazyjne CV pokaże Twoje kwalifikacje i wyróżni Cię na tle konkurencji. Od podkreślenia swoich osiągnięć do stworzenia silnej osobistej narracji, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć perswazyjne CV, nawet jeśli dopiero zaczynasz.

 

Tworzenie silnej narracji osobistej

Podczas gdy twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe są istotnymi częściami twojego CV, twoja osobista narracja może pomóc zaokrąglić twoją aplikację i wyróżnić cię na tle konkurencji. Twoja osobista narracja to część CV, w której omawiasz swoje doświadczenia niezwiązane z pracą, zainteresowania, wolontariat i wszelkie inne informacje, które nie odnoszą się bezpośrednio do Twojego doświadczenia zawodowego. Jest to okazja do zaprezentowania swoich cech osobistych, zainteresowań i hobby, a także pasji i motywacji do zdobycia zawodu. Zamieszczenie interesującej i wciągającej osobistej narracji może sprawić, że wyróżnisz się z dużej puli kandydatów. Może również pokazać menedżerowi zatrudniającemu, że jesteś w stanie zrobić coś więcej niż tylko to, co jest wymagane na danym stanowisku.

Twoja osobista narracja może być szczególnie przydatna, jeśli przez jakiś czas nie szukałeś pracy i nie masz zbyt dużego doświadczenia, które mógłbyś podkreślić w swoim CV. Jeśli byłeś w szkole lub pracowałeś w sektorze non-profit, mogłeś zdobyć kilka umiejętności, które można przenieść, ale nie wiele w drodze tradycyjnego doświadczenia. Twoja osobista narracja może pomóc Ci pokazać pracodawcom, że jesteś zdolny do czegoś więcej niż tylko do pracy.

Dodanie odpowiednich słów kluczowych

Tworząc perswazyjne CV, ważne jest, aby dodać słowa kluczowe i frazy, które odnoszą się do pracy, o którą się ubiegasz. Oprócz tego, że pomagają one menedżerom znaleźć Twoją aplikację, słowa te są również wykorzystywane przez automatyczne systemy, które skanują aplikacje. Dodając te słowa do swojego CV, zwiększasz prawdopodobieństwo, że Twoja aplikacja zostanie przejrzana. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić. Dodanie każdego możliwego słowa kluczowego, które przyjdzie Ci do głowy sprawi, że Twoje CV będzie wyglądało jak spam i zmniejszy prawdopodobieństwo, że menedżerowie zatrudniający zobaczą Twoją aplikację.

Upewnij się, że słowa kluczowe, które dodajesz są związane z Twoją dziedziną pracy i nie brzmią wymuszenie. Na przykład, jeśli pracowałeś w handlu detalicznym, możesz dodać do swojego CV słowa "obsługa klienta" lub "sprzedaż", które są powszechnymi obowiązkami w handlu detalicznym. Jeśli byłeś kierownikiem sklepu, możesz chcieć dodać "zarządzanie zespołem" lub "nadzór".