Jak dbać o psa: Porady i sztuczki jak utrzymać go w zdrowiu‍Utrzymanie psa szczęśliwego i zdrowego może być wyzwaniem. Jest tak wiele rzeczy, o które musisz zadbać, takich jak ich jedzenie, ćwiczenia i ogólne samopoczucie. Psy są również bardzo wrażliwymi stworzeniami. Wyczuwają nasze emocje, wyczuwają, kiedy jesteśmy zestresowani lub niespokojni, i wiedzą, kiedy nie czujemy się dobrze. Tak bardzo jak są najlepszym przyjacielem człowieka, posiadanie psa nie zawsze jest łatwe - ale korzyści znacznie przewyższają wszelkie wyzwania! Oto kilka wskazówek, jak dbać o swojego psa.

Zapewnij psu zdrową dietę

Podobnie jak ludzie, psy potrzebują zbilansowanej diety, aby zachować zdrowie. To, co pies je, może określić, jak zdrowy będzie, a także może wpłynąć na jego długość życia. Oprócz posiadania witamin i minerałów, zdrowa dieta pomoże również utrzymać zdrową skórę i sierść Twojego psa, a także czyste zęby. Istnieje wiele różnych rodzajów karmy dla psów, takich jak sucha karma, karma w puszkach, surowe jedzenie, a nawet liofilizowane jedzenie. Zawsze wybieraj markę wysokiej jakości, która cieszy się dobrą reputacją. Jeśli nie masz pewności, co jest najlepsze dla Twojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady.

Ćwicz swojego psa regularnie

Regularne ćwiczenia są kluczowe dla psów. Pomoże utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Psy wymagają różnych ilości ćwiczeń w zależności od rasy. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się co najmniej 30 minut spacerów każdego dnia. Inne aktywności, takie jak zabawa w aportowanie lub pływanie są również świetnym sposobem na pobudzenie krwi psa. Zaleca się spacerowanie z psem przed wschodem i po zachodzie słońca. Unikaj spacerów z psem podczas bardzo gorącej lub bardzo zimnej pogody, ponieważ może to być niebezpieczne. Podczas spaceru z psem, upewnij się, że jest on krótki i słodki.

Wiedz, kiedy zobaczyć weterynarza

Jeśli Twój pies wykazuje jakiekolwiek oznaki choroby, zabierz go do weterynarza tak szybko, jak to możliwe. Niektóre oznaki, że Twój pies może być chory to senność, utrata apetytu, biegunka lub wymioty. Należy pamiętać, że psy są bardzo dobre w ukrywaniu oznak choroby i mogą być bardzo stoickie. W niektórych przypadkach jedynym sposobem na wykrycie choroby może być zabranie psa do weterynarza. Oprócz wiedzy o tym, kiedy Twój pies może być chory, powinieneś wiedzieć, kiedy może być w ciąży. Jeśli twój pies ma spuchnięty brzuch, który zwiększa swoją wielkość, możesz mieć psa w ciąży. Najlepiej zabrać ją do weterynarza, aby potwierdzić ciążę i upewnić się, że szczenięta rosną i rozwijają się prawidłowo.