Jak zachować zdrowie podczas treninguJeśli jesteś początkujący w danym rodzaju ćwiczeń, zacznij powoli, aż poznasz swoje ograniczenia. Jeśli masz już regularne ćwiczenia, pamiętaj o dodaniu dni odpoczynku. Upewnij się, że zdrowo się odżywiasz przed, w trakcie i po treningu. Wiele osób myśli, że może jeść wszystko, na co ma ochotę, dopóki ćwiczy, ale to nieprawda. To, co jesz, ma wpływ na reakcję organizmu na ćwiczenia. Podczas ćwiczeń należy pić dużo wody i zawsze nosić wygodną, przewiewną odzież. Jeśli zażywasz jakieś leki, upewnij się, że lekarz wie o tym, że ćwiczysz, i zapytaj go o ewentualne skutki uboczne, których należy się wystrzegać podczas ćwiczeń. W przypadku depresji należy unikać nadmiernego wysiłku, który może pogorszyć objawy.

Korzyści z ćwiczeń fizycznych w czasie choroby psychicznej

Aktywność fizyczna może pomóc w regulacji neuroprzekaźników w mózgu, które kontrolują nastrój. Może to być szczególnie pomocne, jeśli doświadczasz lęku lub depresji. Ćwiczenia fizyczne mogą poprawić jakość snu. Jeśli pacjent cierpi na bezsenność lub inne zaburzenia snu, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc mu lepiej spać. Ponadto:

  • Ćwiczenia mogą poprawić samoocenę - Poczucie własnej wartości może być trudne, gdy pacjent zmaga się z chorobą psychiczną. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawieniu pewności siebie, zwłaszcza gdy pacjent robi rzeczy, które wcześniej uważał za niemożliwe.

  • Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stresu - ćwiczenia fizyczne mogą być doskonałym sposobem na rozładowanie stresu, kiedy czujesz się przytłoczony.

  • Ćwiczenia fizyczne mogą poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych chorób - Jak wspomniano powyżej, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, obniżeniu ciśnienia krwi oraz poprawie poziomu cholesterolu i cukru.

Znajdź równowagę

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne, a regularne ćwiczenia mogą poprawić twoje zdrowie psychiczne. Wykazano, że aktywność fizyczna skutecznie zmniejsza objawy depresji i niepokoju, poprawia samoocenę i pomaga lepiej spać. Jeśli ktoś dopiero zaczyna ćwiczyć, powinien zaczynać powoli, aż pozna swoje ograniczenia. Jeśli już regularnie ćwiczysz, pamiętaj o dodaniu dni odpoczynku. Upewnij się, że przed, w trakcie i po treningu odżywiasz się zdrowo. Zawsze pij dużo wody i noś wygodną, oddychającą odzież. Pamiętaj, że ćwiczenia fizyczne nie muszą być forsowne i że mogą być tak proste, jak spacer lub uprawianie sportu w grupie. Należy szukać wsparcia u innych, zachować pozytywne nastawienie i wspólnie z lekarzem specjalizującym się w ochronie zdrowia psychicznego ustalić odpowiedni dla siebie harmonogram ćwiczeń. Na koniec należy pamiętać, że nie jest się samemu. Jest wiele osób, które rozumieją, przez co przechodzisz, i są gotowe udzielić ci wsparcia.